Neked is nehezedre esik a döntés? Nem vagy egyedül. Ha hiszed, ha nem, ez az az egyik kérdés, amit a diákjaim a leggyakrabban tesznek fel nekem. A másik, ami rögtön ezt szokta követni: "Melyik a legkönnyebb nyelvvizsga?" (Érdekes módon, valamiért nem a legnehezebb iránt szoktak érdeklődni:)
Ha azonban ez a kérdés már egyáltalán megfogalmazódik a fejedben, akkor azonnal gratulálok is neked. Ez ugyanis már a tájékozottságodról tanúskodik. Azt jelzi, hogy tudod, többféle nyelvvizsgaközpont is szervez vizsgákat ugyanazon a szinten. Téged, gondolom, leginkább a B2 ,azaz középfokú szint érdekel. Ez az, ami már pontot hoz a továbbtanuláshoz, előírás a diplomához, illetve 2020-tól kezdődően már egyenesen a feltétele lesz a továbbtanulásodnak.
Szóval, tudod, hogy "békettőzni" szeretnél, de nem tudod, hol. A jó hír, hogy mivel a nyelvvizsga-központok egy egységes európai kritériumrendszer alapján állítják össze a feladatokat, minden vizsga egyforma nehézségi szintű. Ami viszont még ennél is jobb hír, hogy a feladatok típusa, jellege azonban változatosságot mutat. Így a személyiségednek, komfortzónádnak leginkább megfelelő vizsgára tudsz jelentkezni.
Van néhány alapvető különbség a címben megjelölt három legnépszerűbb vizsgában, ami nagyban megkönnyítheti a választásodat.
Bevállalod, hogy kiderítsd, mennyire vagy képben? Akkor
amelyben a három nyelvvizsga szóbelijét hasonlítottam össze.
Ezek a kvízkérdések a szóbelire vonatkoznak. A következő bejegyzésben az írásbelihez adok segítséget, majd mutatok egy táblázatot is, amelyben összegeztem a három vizsga legfontosabb ismérveit.
Kidolgoztam egy jó kis nyelvvizsga-edzőtábor programot is. Ha mindent meg szeretnél tudni a vizsgák felépítéséről, sikerkritériumairól, ha kíváncsi vagy trükkökre, tippekre, stratégiákra, ha készen állsz egy jó intenzív erőnléti edzésre a vizsga előtt néhány héttel, akkor itt a helyed: